Čím predstaviť Slovensko v San Diegu a čo sa ľudia najviac pýtali?

Autor: Milan Krajniak | 3.2.2013 o 8:17 | (upravené 3.2.2013 o 8:24) Karma článku: 11,26 | Prečítané:  1589x

Najviac mi pri “promovaní” Slovenska pomohol ESET. Veľké a v noci do ďaleka svietiace logo na modernom mrakodrape v centre San Diega. Presne štyri týždne som sa naň každý deň pozeral z balkóna mojej izby. A spolu so mnou aj veľká časť ľudí centre mesta. Samozrejme, že som sa ním chválil. Ale "nepomáhal" mi len ESET.

 

Na cestách v Kalifornii som najskôr používal požičanú navigáciu. Ale potom som si stiahol Sygic. A keď sa ma potom v požičovni Avis na Kettner blvd. prekvapene pýtali, prečo nechcem navigáciu, povedal som im, že nepotrebujem, mám lepšiu zo Slovenska. Priznám sa, že  deň predtým som mal pre istotu obidve. Ale v ten deň večer ma americká navigácia utopila v zápche na diaľnici v Los Angeles. Použil som slovenský Sygic a ten ma bočnými ulicami za chvíľu prehnal cez mesto na diaľnicu do San Diega.

Môj učiteľ Alistair prišiel z Liverpoolu. Pre istotu som sa ho opýtal, či je fanúšik FC alebo Evertonu. Samozrejme, že FC! A samozrejme, že Škrteľ. Všetci Hispánci v S.D. pozerajú soccer. Samozrejme, že Hamšík. A samozrejme, že si pamätajú, ako sme v Južnej Afrike porazili Talianov.

Čo ľudí v San Diegu najviac zaujímalo o Slovensku? Či sme v EÚ a či sa nám EÚ páči alebo nie. Ako to bolo za komunizmu? Akou rečou hovoríme? Časom som si štandardizoval krátku prednášku o slovanských jazykoch, kto komu rozumie a kto komu nie, kto píše cyrilikou a kto latinkou. Pýtali sa ma tiež, kedy slávime Vianoce. Odpoveďou bola krátka prednáška o hranici západného kresťanstva a pravoslávia a o grékokatolíkoch. Aieed a Chalid zo Saudskej Arábie sa ma pýtali, koľko u nás stoja marlborky. Američania, ktorí boli v S.D. ako turisti, sa ma pýtali na históriu a hrady.

Mexičania sa ma pýtali ako sa u nás žije, aké máme asi platy, aké máme sociálne a zdravotné zabezpečenie. Veľmi sa im to páčilo. Keď som im povedal, ako sa dá náš sociálny systém zneužívať a ako to robia Rómovia na východnom Slovensku, Armando z Acapulca zvolal: “Ale veď to nie je fér! Nechcú to ľudia zmeniť?” 

Iba ochrankár pri vchode v NAVY Seals pube na Imperial Beach, keď si prezeral moju slovenskú občianku, sa opýtal: “Slovensko, where the f..k is it”? Ale keď som mu povedal, že je to blízko Viedne, tak povedal “Myslím, že to môžeme akceptovať” a pustil ma dnu.

Bol som hrdý, že som každého vedel odkázať na nejaký pre neho zaujímavý príklad, aby hneď pochopil, odkiaľ  som. Iba s mojim menom Milan mali problém. Tak som si našiel pomôcku “like a city in Italy”. Potom mi pomohla Shakira s Piquém: “Like the name of Shakira’s son”.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Extrémizmus neprišiel s Kotlebom. Ani s ním neodíde

Ak chceme systém naozaj ochrániť, nečakajme, že to za nás vybaví Najvyšší súd.

ŽENA

Sex s robotom: Môžu napodobeniny nahradiť vzťah so živým partnerom?

Vývoj sexuálnych pomôcok prekračuje hranice.


Už ste čítali?