Pocta Lajčákovi a Sikorskému, géniom geopolitiky

Autor: Milan Krajniak | 27.2.2014 o 19:28 | (upravené 27.2.2014 o 19:36) Karma článku: 19,35 | Prečítané:  4388x

Vždy som si myslel, že pán Lajčák je prototypom servilného plechového kohúta na streche, ktorý sa otáča presne podľa prieniku vetrov, ktoré vejú z Moskvy, Bruselu, Berlína a Washingtonu. Hlavne nevytŕčať, nikoho nenaštvať, nemať názor, vyčkávať, ako to dopadne, a potom sa pridať k väčšine. Ale po udalostiach na Ukrajine vidím, že som sa mýlil. Minimálne rovnakým géniom zahraničnej politiky, ak nie väčším, je aj poľský minister zahraničných vecí Sikorski.

Keď Majdan skandoval po slovensky "Ďakujeme, ďakujeme" po vystúpení Daniela Lipšica, ktorý podporil demonštrantov, pán Lajčák zaujímal zdržanlivé stanovisko. Jeho smerácki kolegovia v parlamente viedli reči o tom, že sa Slovensko nemôže pridávať ani na jednu stranu sporu a že Lipšic ohrozuje vyváženú zahraničnopolitickú líniu Slovenska.

Prešli tri týždne, Janukovič padol a pán Lajčák letí na Ukrajinu vyjadriť podporu novej vláde. Určite mu budú vďační, najmä keď videli, že na jeho pevné a neochvejné stanovisko sa vždy dalo spoľahnúť. Stačí keď sami vyhrajú a Lajčákov postoj sa okamžite zmení z neutrálneho na priateľský a žičlivý.

Ešte lepší prípad je Lajčákov poľský kolega Sikorski. Presne pred týždňom sa vyhrážal opozícii, že ak nepríjme dohodu s Janukovičom, tak ich čaká armáda, výnimočný stav a smrť. Na druhý deň v svetových médiách vysvetľoval, že viac sa dosiahnuť naozaj nedalo.

Majdan sa na rozdiel od lídrov opozície Sikorskym vydierať nenechal, dohodu neprijal, dal Janukovičovi ultimátum a do 24 hodín opozícia obsadila celý Kyjev, polícia prešla na stranu opozície, Janukovič ušiel a opozícia vyhrala.

Dnes letí geopolitik roka Sikorski vysloviť spolu s Lajčákom podporu novej ukrajinskej vláde. Prečo mi v tejto súvislosti napadol názov americkej komédie Blbý a blbší?

Podľa viacerých portálov venujúcich sa zahraničnej politike sú páni Lajčák a Sikorski kandidátkmi na budúceho šéfa európskej zahraničnej politiky, na budúceho šéfa NATO alebo dokonca na budúceho šéfa OSN. Ak je to pravda, potom Boh ochraňuj Európu, NATO a svet.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Bitkári v škole v Demandiciach skončili, spolužiaci naďalej pykajú

Žiaci z obcí Lontov a Ipeľský Sokolec naďalej chodia do Demandíc, hoci si musia preplácať cestu sami.

EKONOMIKA

Diskriminácia, sťažujú sa veriaci na nový poplatok za sobáš

Za cirkevný sobáš sa doteraz matričný poplatok neplatil.


Už ste čítali?